Fenpedia:Katılım

Fen Ansiklopedisi sitesinden

Hoş Geldin!

Fenpedia, ancak herkes cesur olursa başarılı olur. Fenpedia'da gez dolaş, hiç çekinmeden şunu ya da bunu değiştir, rastladığın hataları düzelt, bilginle eksikleri gider, kullanılan dili güzelleştir! Böyle yapman kesinlikle doğrudur! Senden beklenen de budur. İnanması belki zor ama Fenpedia işte böyle gelişiyor. Tabii ki bu arada iyimserliğini ve saygını eksik etmemen gerekir.

Yakın zamanda anlayacaksın ki, bir yazarın, yazdıklarını muhafaza etme ve onlara "sahip" olma hevesi Fenpedia için faydalı değildir.

Fenpedia yazarları, yazdıklarının değiştirilmesine en başından samimiyetle yaklaşmalıdır ve yazdıkları metinlerle fazla duygusal bir bağ kurmamalıdır. Çünkü kimse "HER ŞEYİ" bilemez ve ancak birkaç kişi birleşince gerçekten iyi bir sonuca varılabilir. O yüzden yazdıklarında değişiklikler yapıldığında da "cesur" olman gerekir.

Yazım ve dil bilgisi hataları gibi ufak şeyleri düzeltmene kimse karşı çıkmayacaktır, ama eğer radikal değişiklikler yapacaksan, bunları güvenilir kaynaklar ışığında ispat edebilmen gerektiğini unutma.

Gezdiğin dolaştığın sitelerde çok fazla yanlış bilgi var. Bunun bir kısmını senin de fark ettiğini biliyoruz. Bizde bu siteyi kurmadan önce bunlarından rahatsız olduk, o bilgileri teker teker değiştirmek istedik ama yapamadık. O yanlış bilgiler gün geçtikçe virüs gibi dağılmaya devam ediyor. Bunun nedeni geniş bir arşivi bir kişi oluşturamaz ve kullanıcılar da en geniş arşivi tercih eder. Bunu amaçlayan ve az bir getiri hedefi olan siteler buna ulaşmak için kopyala-yapıştır yapmayı tercih eder. Eğer bir bilgi yanlış başladıysa eğer o bu şekilde değişmeden devam eder. Öyle ki Sitenin başlangıç hikayesi de inatçı bir öğrencinin bu yanlış bilgilerden biriyle denk geldikten sonra bir Fen Bilgisi öğretmeniyle olan diyaloğudur. Malesef ki bu yanlış bilgilere sahip sitelere girerek bu bilgileri değiştiremiyoruz.

Fen Ansiklopedisi böyle değildir. Burada olan insanlar bir beklentiyle bütün bunları yapmıyor. Bu yüzden yazdıklarından emin değillerse yazmamayı tercih ediyorlar. Biliyorlar ki bu eksik bilgiyi tamamlayacak bir arkadaşları mutlaka olacak. Bu nedenle her sayfa her gönüllü yazarın müdahalesine açıktır.

Fen Ansiklopedisi sahipsizdir. Yapılan çalışmalara göre gönüllü yazarlık sana yetmemeye başlayabilir. Projeye o kadar inanmışsındır ki daha fazlasını yapmak isteyebilirsin. Sahibi olmayan bu sitede en fazla değişiklik yapan kişiler söz sahibi olur. Bu kişiler site yedeklerini saklayabilir, alt yapı hizmet erişimleri gerçekleştirebilir ve idari bağlantıları Fen Ansiklopedisi adına kurabilirler.

Kişisel bilgilerinizi kesinlikle sormayan Fen Ansiklopedisi ile yazar olarak iletişime geçmek istiyorsanız bize Discord adresimizden ulaşabilirsiniz.Ayrıca Telegram grubumuzdan, facebook grubumuzdan bizi takip edebilirsiniz.